Samodzielna aranżacja wnętrza czy profesjonalny projekt mieszkania?

Planując remont mieszkania, większość osób decyduje się na aranżację wnętrz we własnym zakresie. Profesjonalny projekt mieszkania wydawać się może zbędnym wydatkiem, jednak wielu inwestorów już na samym początku remontu przekonuje się, jak wiele pułapek czeka na osoby, które nie zdecydowały się zlecić aranżacji wnętrza profesjonalistom. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w projekt od architekta wnętrz i jakie trudności czekają na osoby, które z niego zrezygnowały.

Aranżacja mieszkania – jak wykorzystać potencjał mieszkania i nie ulec modzie?

Na każdego inwestora pułapki czekają już na etapie, gdy dopiero zaczyna tlić się pomysł o remoncie mieszkania. Szukanie inspiracji na blogach, portalach społecznościowych czy u znajomych, może przysporzyć Ci wielu kłopotów. Pierwszym z nich jest fakt, że każdy z nas ma inne oczekiwania, potrzeby, plany i tryb życia. Mieszkanie powinieneś urządzić tak, by to Tobie i Twoim bliskim mieszkało się w nim jak najwygodniej. Planując aranżację mieszkania, musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów:

  • pracujesz zdalnie, w trybie hybrydowym, tylko poza domem?

  • lubisz ćwiczyć w domu?

  • lubisz sprzątać w domu czy sprzątasz wyłącznie z konieczności?

  • lubisz minimalizm czy wolisz otaczać się wieloma rzeczami, np. pamiątkami?

  • czy masz zwierzaka lub chcesz mieć? Jaką pupil ma sierść?

  • planujesz dzieci? Jedno czy więcej?

To tylko część pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, samodzielnie przygotowując aranżację mieszkania. Wiele widzianych przez Ciebie rozwiązań nie będzie dla Ciebie funkcjonalnych, a wybranie tych najkorzystniejszych wymaga doświadczenia, znajomości materiałów wykończeniowych i kreatywności. Architekt wnętrz na podstawie przeprowadzonej z Tobą rozmowy oceni, czy warto zmniejszyć kuchnię kosztem salonu, jakich materiałów użyć, by sprzątanie nie było dla Ciebie udręką i czy modny styl skandynawski lub loftowy, który tak bardzo Ci się marzy, jest tym, który powinieneś wybrać na aranżację wnętrza.

Aranżacja mieszkania – kosztorys bez niespodzianek?

Trudno znaleźć osobę, która samodzielnie zaplanowała aranżację wnętrza i która nie wydałaby więcej na remont mieszkania, niż planowała. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka – brak doświadczenia, brak rozeznania w cenach materiałów, nieprzewidzenie niektórych zmian, jak na przykład konieczność wykonania wylewki na podłodze, która okazała się być krzywa. Nawet często stosowana zasada doliczania 10% do przewidzianych kosztów zawodzi, szczególnie, jeśli inwestor planuje wykonanie pierwszego remontu w swoim życiu.

Architekt wnętrz ma za zadanie zaplanować i przewidzieć wszystkie prace – nie zapomni o tym, że do drzwi osobno trzeba dokupić klamki, że trzeba wymienić kratki od wentylacji, a przed planowaniem sprawdzi, czy podłogi są równe. Zaplanuje także wszystkie kontakty i gniazdka, byś później miał ułatwiony dostęp do prądu podczas sprzątania, gotowania czy ładowania telefonu. Wbrew pozorom takich „niewinnych drobiazgów”, o których musisz pamiętać na etapie planowania jest bardzo dużo, a niedopatrzenie może Cię dużo kosztować. Nierzadko dokonanie zmian w trakcie remontu jest po prostu niemożliwe. Pamiętaj również, że koszt zakupu takich drobnych dodatków, o których na etapie planowania często się zapomina, może naprawdę zaskoczyć.

Aranżacja wnętrza – harmonogram potrzebny na wczoraj!

O ile potrzebę zaplanowania kosztorysu przewiduje prawie każdy inwestor i przynajmniej stara się przewidzieć koszty remontu, o tyle harmonogram prac remontowych praktycznie nie istnieje u osób, które planują remont bez wsparcia architekta wnętrz. To duży błąd, ponieważ brak harmonogramu prac może przysporzyć dużych problemów. Jeśli prace zlecamy kilku specjalistom – elektrykowi, hydraulikowi, malarzowi, glazurnikowi czy meblarzowi – wszystko musi być dopięty na ostatni guzik. Oczywiście w harmonogramie należy przewidzieć symboliczne opóźnienia, związane na przykład z brakiem jakiegoś materiału w najbliższym sklepie. Pamiętaj jednak, że opóźnienie pracy jednego specjalisty, może skończyć się katastrofą. Kolejny może nie chcieć przyjechać trzy dni później lub nie zdąży dokończyć swojego zadania. Szukanie innego specjalisty, czekanie na powrót pierwszego – każde rozwiązanie wiąże się ze stresem i często także z dodatkowymi kosztami.

Rozwiązaniem może być zatrudnienie ekipy fachowców lub jednego fachowca, który zna się na wszystkim – i tacy się zdarzają. Jednak trzeba się w tym przypadku liczyć z wyższymi stawkami, a i w tym przypadku remont może skończyć się później, niż przewidujesz.

Wspomniane przez nas pułapki, jakie czekają na osoby, które samodzielnie przygotowują aranżację wnętrza, powtarzają się najczęściej, ale nie są jedynymi utrudnieniami, z jakimi należy się liczyć. Dlatego warto zainwestować w profesjonalny projekt mieszkania – ta inwestycja zwróci się nie tylko w formie pięknego i funkcjonalnego M, ale także pozwoli zaoszczędzić nerwy, czas i… pieniądze.